duminică, 12 ianuarie 2014

Proiect de activitate terapeutică logopedică




PROIECT DE ACTIVITATE TERAPEUTICA LOGOPEDICA


DATA: ***
GRUPA:  1***
2.****
3****.
TULBURAREA DE LIMBAJ: Dislalie polimorfa
DURATA: 50 min
TEMA ACTIVITATII: Diferenţierea sunetelor „s” şi „z”
TIPUL ACTIVITATII:  corectiv-terapeutica

OBIECTIV GENERAL: Diferenţierea sunetelor “s” şi “z” în emitere
independentă, în silabe directe şi indirecte, cuvinte care
conţin sunetele “s” şi “z”, cuvinte paronime, propoziţii
cu aceste cuvinte.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
          O1: Să pronunţe corect sunetele „s” şi „z”;
          O2: Să recunoască auditiv cele două sunete în silabe, cuvinte, propoziţii;
          O3: Să articuleze corect cuvintele date;
          O4: Să descopere diferenţele dintre cuvinte din imaginile date;
          O5: Să diferenţieze cuvintele paronime prin pronunţie şi sens;

OBIECTIVE FORMATIV-TERAPEUTICE:
          Pe parcursul activităţii se va urmării:

a)     elevii să-si dezvolte deprinderile de pronunţie corecta a sunetelor       “s” şi „z”, în toate cazurile date;
          b) elevii să interacţioneze cu ceilalţi colegi in povestirea după imagini;
          c) să se creeze un climat afectiv pozitiv care să-i stimuleze pe copii.

 


METODE SI PROCEDEE DIDACTICE:

·        Conversaţia
·        Demonstraţia articulatorie
·        Explicaţia
·        Exerciţiul
·        Comparaţia
·        Jocul didactic

MIJLOACE DIDACTICE:

¨              oglinda logopedica
¨              imagini cu diverse obiecte a căror denumire conţin sunetele “s” şi „z”
¨              material verbal
¨              stimulente


BIBLIOGRAFIE:

*       Verza, E. (2003), Tratat de logopedie, Editura Fundaţiei Humanitas, Bucureşti, vol I
*       Verza, E. (1977), Dislalia si terapia ei, E.D.P., Bucureşti
*       Verza, E. (1995), Psihopedagogie speciala  - manual pentru cls. XIII Scoli normale, E.D.P., Bucureşti
*       Stănica, C., Vrăsmaş, E. (1994), Terapia tulburărilor de limbaj, Editata de S.S.H., Bucureşti
*       Păunescu, C-tin. (Sub red.) (1984), Tulburări de limbaj la copil, Ed. Medicală, Bucureşti







 


Nr. crt.
MOMENTELE ACTIVITATII
TIMP
DESFASURAREA ACTIVITATII
OB.
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE
EVALUARE
1.      
PREGATIREA ACTIVITATII
2’
Pregătirea materialului didactic, aerisirea sălii, dezinfectarea oglinzilor logopedice cu spirt, sosirea copiilor si aşezarea la locurile lor.


initiala
2.      
REACTUALIZAREA ARTICULĂRII CORECTE A SUNETELOR „S” ŞI „Z”
15’
Realizarea câtorva exerciţii de “încălzire” a aparatului fonoarticulator.
Realizarea de exerciţii de dezvoltare a auzului fonematic.
Exerciţii de pronunţie cu cuvinte care conţin suntele „s” şi „z”

Conversaţia
Demonstraţia articulatorie
Exerciţiul
frontala
3.      
DIRIJAREA ACTIVITATII TERAPEUTICE
20’
·        Se pronunţă sunetul „s”, apoi sunetul „z” având grijă ca subiectul să realizeze corect diferenţa de articulare şi conştientizarea diferenţelor prin palparea laringelui în timpul emiterii sunetelor.
·        Vom pronunţa silabe cu „s” şi „z” în toate poziţiile, iar subiectul va trebui să le reproducă. (ex. sa-za, asa-aza, as-az)
·        Se vor repeta prin vorbire reflectată cuvinte ce conţin sunetele „s” şi „z”
(ex. sac, soare, casă, las, zeu, oază, iaz)
·        Pentru recunoaşterea sunetelor „s” şi „z” se vor da exemple de imagini, iar apoi copii vor trebui să spună în care cuvânt se aude „s” şi în care „z”
·        Se realizează propoziţii după imagini, recunoscându-se unde se aude 2s” şi unde „z”.
·        Se cere aranjarea unor cartonaşe cu imagini ce conţin „s” sau „z” pe care copiii le vor aranja pe două coloane separate.
O1



O2








O3





O4

Demonstraţia articulatorie



Conversaţia

Explicaţia



Comparaţia

Conversaţia

Explicaţia



Comparaţia


 Joc didactic





individuala
4.      
CONSOLIDAREA ACTIVITATII
11’
Se repetă serii de cuvinte paronime, corect, şi se cere explicare înţelesului fiecărui cuvânt, după care alcătuire de propoziţii cu aceste cuvinte.
O5
Explicaţia
individuala
5.      
EVALUARE
2’
Copiii care au fost cuminţi, atenţi, care au răspuns corect, vor primi cate un stimulent.

Conversaţia evaluativa
finala




Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu